Jarní voda 2007

Termín: 4. – 8. 5. 2007

Letošní řekou byla Sázava, fota dodal Macek

Komentáře účastníků (podle dodání):

Lukin:Svůj krátký příspěvěk do 12-dílného článku o splouvání řeky Sázavy bych rád věnoval popisu možností přepravy osob a zavazadel. Vynechávám přepravu k lodi a následně od lodi směrem domů, protože jsem nepostřehl téměř žádný nedostatek. Snad jen, že České dráhy počítají v kupé pro 8 lidí s prostorem jen pro 4 krosny. Navíc nejsou dostatečně připravené na umístění krosen, z kterých může případně kapat voda, jak se to stalo v našem kupé při zpáteční cestě. No ale pojďme ke slíbenému popisu:
Věci v lodi lze přepravovat více způsoby. Prvním je přivázání za loď provázkem a nechat volně plout za lodí. Tento způsob se doporučuje pouze pro věci vodě a nárazu velmi odolné – tedy Staropramen Q-pack.

Počet Q-packů v letošní výpravě: 0.

Další možností je přeprava přímo v lodi. Zde nejsou věci vystaveny po většinu plavby přímému styku s vodou, ale při vyklopení může být problém. Proto jsme letos takhle vezli pouze alkohol, pádla a mapy. Následky jsou zdrcující – láhví alkoholu se ztratilo spousta (největší ztráty byly v lodích Mervin+Ája a Lukin+Mrazík), pádlo uplavalo jedno a mapy dvě (z celkových dvou).

Trošku sofistikovanější řešení je převážet věci v sudu. Vyznačuje se velkou odolností tekoucí vodě (cca 80% vody nepropustí dovnitř). Ovšem tento klad je vykoupen špatnou dostupností přímo z lodě. Takže moje rada zní: „Alkohol a mapy do sudu nepatří“.
A tím se dostáváme k závěrečnému řešení – lodní vak. Toto na první pohled elegantní řešení má jen jednu výhodu – tvarovatelnost. Totiž, i když mechanismus vypadá dokonale, voděodolnost se pohybuje kolem 20%. Není se ale čemu divit, podle slov výrobce tyto vaky spolehlivě ochrání věci pouze při lehkém dešti, případně od jemného cákání pádlem. A jak jsem poznál na vlastní kůži – nepomůže ani zabalení věci do samostatných sáčků ve vaku. Moje další rada zní: „Místo savé mikiny, vem láhev pálenky“.
Takže věci bysme měli vyřešený, pojďme k přepravě osob. Opět můžu mluvit z vlastních zkušeností – nechat se táhnout za lodí jak Q-pack není úplně pohodlné. Zvlášť v kamenitých úsecích. Doporučuji tedy dopravu na palubě lodi. Sud ani vak nemá obvykle dostatečnou objemovou kapacitu.

Hořák a Maf :OK.

Ája:
Svoji část komentáře píši z pohledu nováčka…byla jsem totiž na vodě úplně poprvé,což se ve finále ukázalo jako obrovská výhra.Nevěděla jsem totiž do čeho jdu a tak jsem si ve chvílích zimy a neustálého mokra v botách říkala,že už nemůže být hůř,což se ukázalo jako opravdu mylná myšlenka…nicméně i tak mohu všem ,kteří ještě na vodě nebyli říct “ Běžte do toho,stojí to za to !!! „
Takže pěkně od začátku…hned na nádraží na mě překvapivě koukal Dave,když jsem na místo dorazila se svým batůžkem…zdál se mu příliš malý.Nicméně jsem ho ubezpečila,že všechny potřebné věci mám v baťohu, u svého kapitána Mervina .I tak se mu tato situace zdála jako malá provokace,když s Káťou vláčel 2 obrovské sportovní tašky a ještě k tomu malý baťoh….
Takže rada první zní : „Na vodu jen s dobrým a hlavně šikovným kapitánem,který vám s věcma ochotně pomůže / a to i ze cenu ,že budete cestou poslouchat, kdo vymyslel cestu vlakem, proč nejedeme pohodlně autem a podobně / !!! :-)))
Rada druhá je jasná..“ Na loď pouze v „žabkách! “ Jakékoliv botasky a podobně se ukázaly jako naprosto nevhodné.Pocit neustálých zmrzlých a mokrých nohou je strašný,ovšem je to o zvyku.Protože na zpáteční cestě jsme uvažovali , jestli si doma nebudeme muset před spaním strčit nohy do lavoru s vodou ,aby adaptace na sucho na teplo nebyla tak agresivní….tuto metodu jsem pak doma nezkusili ,tak nevím….:-)))
Rada třetí. „ Věř vždycky jen svému kapitánovi !!! „ O tom jsme se přesvědčila,kdy Mrazík s Lukinem nám chytře poradili ohledně sjízdnosti jezu ,který se posléze ukázal na mapě jako nebezpečný a nesjizdný.No oni to kluci měli vůbec nějak obráceně…jezy značené na mapě jako nesjízdné a nebo smrtelně nebezpečné pro ně byli jen výzvou.Ukázali se jako vodáci machři,zvládali na výbornou.
Rada čtvrtá a poslední : „Alkoholu si vemte s sebou hojně !!! „ Umístěte ho tak,jak popsal výše Lukin,podávejte pouze v malých dávkách ,ale za to permanentně.Je zcela nevhodné ,když dojde k soulodění /prosím, nezaměňovat se souložením/ a vy nemáte co nabídnou. A věřtě tomu, my jsme se souloďili často a rádi.Dny strávené na vodě byli super,a tak doufám,že všichni se uvidíme i na nějaké další….takže zatím Ahóóóóóój !!!!

Mervin:
Nebývá zvykem, aby kapitán měl uveden komentář až po svém háčkovi, ale jelikož jsem s ním byl nadmíru spokojen, dělám vyjímku. Naše loď – pardon – moje loď, měla letos nového háčka. Byla to poněkud riskantní operace, kdy po několika letech, kdy jsem řádně školil a používal zaběhlé háčky, jsem letos šáhnul po zcela nezkušeném háčkovi a navíc ženě ! Moje volba byť riskantní, se ale nakonec dokonale vyplatila….

Takže od začátku… Jelikož jsem gentlas, nechtěl jsem po mém háčkovi, aby mi nosil jakékoliv oblečení. Proto jsem si troje boty, smoking, potápěčský oblek a ostatní věci každodení potřeby jako holení, mani-, pedi-, gastri-, kůry nesl snad poprvé v životě sám ve svém vlastním batohu. Vypadalo to sice poněkud kontrastně – můj 3-metrový batoh ke kabelce se šminkami mého háčka, který vzhledem k ponoru lodi si už nic vzít bohužel nemohl, ale svůj komfort nemohu za žádných okolností omezovat.
Už ve vlaku jsem však zjistil, že kastl dvanáctek jsem si zapomněl k batohu připnout, takže nezbylo než vypít první litry rumu. Během prvních 30-ti minut náš tým ve složení Ája-Mervin zaznamenal první body, kdy jsme zachránili domácíma řízkama život teamu Mrazík-Lukin. Těmto dvěma jsme pak zachránili život ještě nekolikrát…
Podle hlavního navigátora celé výpravy Klopiče jsme měli absolvovat jeden přestup, na který k mému velkému překvapení skutečně došlo…. Bohužel už ne do dalšího vlaku, ale náhradního spoje – autobusu. Někde mezi naší přestupní stanicí a stanicí cílovou spadl dřevěný mostek, proto České dráhy pohotovně nahradily cca 5 – 8 vlakových spojů jedním autobusem. Snad jedinou výhodou bylo, že jsme v autobusu nemuseli platit – řidiči zřejmě bohatě stačilo, když zaplatilo prvních 40 cestujících, pro dalších 80 už stejně nebyly stvrzenky.
Když jsme se dostali ze smrtibusu, pokračovali jsme místní lokálkou do cílové stanice Kácov. Zde jsme přebrali lodě v počtu +/- 6 lodí, několik pádel a bůhvíkolik sudů, postavili stany a vzdali se jak jinak než do místního pivovaru.
Zde vřele doporučuji Kácovský pivovar kde 10° pivo stojí 10,-, 12° pak 12,- a údajně plánují i 13° za 13,-. Proběhl tradiční uvítací ceremoniál a neskonale škopků. Ceremoniál ovládl kdo jiný než Klopič, o tom ale spíš napíše on sám…
Ráno si akorát pamatuju pořádnou bolest ve škopku a studenou vodu na hajzlíkách… Dochází nám proč bylo pivo tak levné…

Okolo poledne startujeme. Háčci začátečníci a Dave dostávají instrukce jak fungovat na lodích zatím na suchu, následně odrážíme od břehu. Během cesty oceňuji svého háčka, který fungoval naprosto skvělě. Vzpomínám si na svoje minulé háčky… ….Hořák – skvělý háček, který ovšem svoji výškou umožňuje kapitánovi navigaci pouze podle větví nad lodí nebo hvězdami. Také projevoval vlastní iniciativu v řízení lodi – není divu že jsme se předloni udělali na třetí zatáčce. … nebo mladý Ivo – také výborný háček, bohužel slepý. Jeho nejčastější hláška „a doprdele“ provázená nárazem lodi do kamene nás provázela po většinu plavby.
Zato letos naprostá pohoda – háček mi hlásil naprosto vše co se nacházelo v korytu řeky a deset metrů na každou stranu od ní. Postupem času jsme se dostali na hlášení podstatných informací a ke sjezdu prvního jezu. Jezy a rum se háčkovi tak zalíbily, že jsem občas ani nemusel vylízat z kajuty.

Během plavby excelovat team Mrazík-Lukin, kteří sjížděli většinu jezů – škoda jen, že v nich většinou nebyla voda. Nakonec se trapně udělali na peřejkách, což jim všichni ze srdce přáli. Když se před náma překlopili, snažil jsem se ještě Lukina přejet lodí, aby z toho aspoň něco měl, ale nepodařilo se.
Za celou expedici se neudělal pouze týmy Káťa-Dave a Ája-Mervin, což se vzhledem ke zkušenostem kapitánů samozřejmě očekávalo. Drobné kotrmelce ostatních týmů byly spíš způsobeny dravostí řeky, než chybami.

V cílové stanici jsme uzavřeli expedici dobrým obědem a rumem a vyrazili přes Prahu domů….